Uncategorized

image_pdfimage_print

Duke pasur parasysh shqetësimet e ngritura për cilesine e ujit për pije, si rezultat i reshjeve të dendura të shiut,  IKSHPK/QU ka sforcuar monitorim e cilësisë së ujit për pije, gjatë kësaj periudhe. Bazuar në rezultatet nga matjet e kryera deri më tani cilësia e ujit për pije është brenda standardeve të parapara me UA 16/2012 Cilësia e ujit për konsum nga njeriu. Vlera e shtuar e turbullirës ndikone në procesin...

Lexo më shumë

Prishtinë, 25 janar 2021 Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj bashkë më drejtorin e IKSHPK-së Naser Ramadani, kryesuesin e Bordit të SHSKUK-së dr. Xhevat Jakupi dhe kryetarin e komunës Lutfi Hazir, morëm pjesë në lëshimin në përdorim të pajisjeve PCR në Qendrën Rajonale të Shëndetësisë Publike (QRSHP) IKShP në Gjilan. “Nga sot, testet PCR mund të kryhen edhe në Qendrën Rajonale të Shëndetësisë Publike në Gjilan dhe kështu...

Lexo më shumë

23 janar 2021 Të nderuar qytetarë, Duke pasur parasysh vlerësimin e situatës aktuale me COVID -19, sot kanë rezultuar 379 raste positive me COVID-19 që është numri më i madh të rasteve që nga 18 dhjetori i vitit të kaluar. Numri i rasteve pozitive vazhdon të jetë i lartë dhe brengosë si pasojë e drejtëpërdrejtë e neglizhimit të masave. Mos e nënvlerësoni virusin! Pakujdesi na dërgon shumë shpejt në mbingarkesën e Institucioneve shëndetësore dhe shtimin...

Lexo më shumë

“Me përkrahje të zyrës se OBSH-së në Prishtinë dhe ne kuadër te projektit “Kosovë e Shëndetshme” (i financuar nga Qeveria e Luksemburgut, implementuar nga OBSH, UNDP, dhe UNV), Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka ndërmarr një aktivitet për te matur indikatorët mjedisorë në 10 shkolla në komunat e Prishtinës, Obiliqit dhe Fushë Kosovës. Me ketë projekt do të maten indikatorët e ajrit në mjedise shkollore, do të bëhet vlerësimi i kushteve...

Lexo më shumë

Me 1 Dhjetor  shënohet  Dita Botërore e AIDS-it, ditë e cila në shumë pjesë të botës kalon duke mësuar dhe informuar popullatën lidhur me këtë sëmundje dhe njëkohësisht vazhdon të jet një çështje me rëndësi globale e shëndetit publik. Arsyeja e shënimit të kësaj dite në tërë Botën si dhe në Kosovë është: Thirrje për AKSION për të gjithë personelin dhe vendimmarrësit shëndetësor, liderët në komunitet, menaxherët e programeve të HIV-it...

Lexo më shumë

Prishtinë, 30 Nëntor 2020   Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike i informojnë qytetarët e Republikës së Kosovës se 165.000 vaksinat e para të gripit sezonal, të siguruara nga MSh në funksion të parandalimit të gripit sezonal kanë arritur në Kosovë dhe do të imunizohen grupet më të rrezikuara të popullatës në shtetin tonë. Ministri i Shëndetësisë z. Armend Zemaj dhe shefi i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, z. Murat Sahin, të...

Lexo më shumë

09 Shtator, 2020 144 TË SHËRUAR DHE 76 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 589 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 76 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Numri total i rasteve pozitive...

Lexo më shumë

08 Gusht, 2020 197 TË SHËRUAR DHE 190 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej443mostra të marra nga SHSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 190raste pozitive. Numri total i rasteve pozitive është 10.059raste nga 40.184 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 315 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera...

Lexo më shumë

07 Korrik 2020            57 TË SHËRUAR DHE 183 RASTE ME COVID-19! Sot më 07 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 365 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 183 raste pozitive. Numri total i rasteve pozitive 3.886 raste nga 26.039 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 82 raste të vdekjes...

Lexo më shumë